Rolety naokienne – na co zwrócić uwagę decydując się na montaż?

Rolety naokienne charakteryzują się konstrukcją mocowaną na ramie okna i wraz z nim montowaną we wnęce okiennej. Ten rodzaj osłon zewnętrznych może być bardzo dobrym izolatorem ciepła, jednak kluczem do ich prawidłowego i niezawodnego funkcjonowania jest prawidłowy montaż, zgodnie z zaleceniami systemodawcy. Na co, jako inwestor, zwrócić uwagę konfigurując rolety zewnętrzne naokienne? Na jakie elementy zwrócić uwagę, aby prawidłowo zamontować tego typu osłony?

Uwzględnij montaż rolet naokiennych w projekcie budynku

Bez względu na rodzaj rolet zewnętrznych, decyzję o ich montażu warto podjąć już na etapie wyboru projektu domu. Szybka decyzja o zastosowaniu osłon zewnętrznych pozwoli odpowiednio przygotować nadproże oraz wnękę okienną do ich montażu. W ten sposób unikniesz konieczności modyfikacji budynku na późniejszym etapie prac budowlanych, a do tego dyskretniej i estetyczniej ukryjesz je pod elewacją budynku.

Wybierz ocieplenie wewnętrzne skrzynki rolety nakładanej na okno z Neoporu

Konfiguracja rolet naokiennych to jeden z najważniejszych etapów całego procesu montażu osłon. To od Twoich wyborów będzie zależeć późniejsza funkcjonalność rolet. Aby zagwarantować sobie lepszą izolację termiczną, warto na etapie konfiguracji wybrać ocieplenie wewnętrzne skrzynki z Neoporu.

Ocieplenie wewnętrzne skrzynki rolety nakładanej na okno jest bardzo istotne, ponieważ zabezpiecza ono przed przedostawaniem się zimnego powietrza do pomieszczenia przez obudowę. Dlaczego warto wybrać Neopor? Neopor posiada znacznie lepsze parametry termoizolacyjne od standardowego styropianu, jest lepiej rozmieszczony wewnątrz skrzynki rolety oraz skuteczniej zabezpiecza wszystkie szczeliny przed przedostawaniem się zimnego powietrza do wnętrza budynku.

Dobierz maty wygłuszające dla lepszej izolacji akustycznej

Rolety zewnętrzne naokienne w systemie CleverBox są bardzo dobrym izolatorem od hałasu zewnętrznego. Odpowiednia grubość elementów, ich idealne spasowanie, a także zamontowanie aluminiowego pancerza wypełnionego pianką poliuretanową wpływa na izolację akustyczną.

Aby uzyskać jeszcze lepszą ochronę przed hałasem, można dodatkowo zastosować:

  • Neopor, jako ocieplenie wewnętrzne skrzynki,
  • maty wygłuszające, pomiędzy Neoporem a ściankami skrzynki.

Po pierwsze, Neopor posiada nie tylko lepsze parametry termoizolacyjne, ale również izolacji akustycznej.
Po drugie, zamontowane maty wygłuszające wpływają pozytywnie na wyeliminowanie docierającego hałasu do wnętrza oraz polepszenie komfortu domowników.

Postaw na odpowiednią kolorystykę elementów rolety naokiennej

Bardzo istotna podczas konfiguracji rolet naokiennych jest kolorystyka poszczególnych komponentów osłony. Jest to bardzo ważna decyzja, ponieważ wpłynie ona na estetykę wykończenia, zwłaszcza że część elementów obudowy będzie widoczna wewnątrz pomieszczenia.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na kolorystykę ścianek bocznych skrzynki oraz pokrywy rewizyjnej rolet naokiennych. Część ścianek bocznych skrzynki osłony oraz jej pokrywa rewizyjna są widoczne od wewnątrz pomieszczenia, dlatego ważne jest, aby dopasować ich kolor do koloru ścian. W systemie rolet nadstawnych CleverBox możesz wybrać spośród 4 wersji kolorystycznych ścianek bocznych (biały, brązowy, antracytowy szary, złoty brązowy) oraz wielu wzorów folii dekoracyjnych pokrywy rewizyjnej.

Odpowiedni kolor ścianek bocznych oraz pokrywy rewizyjnej sprawią, że nie będzie potrzeby ich tynkowania oraz malowania, gdyż zachowają spójną wersję kolorystyczną ze ścianami pomieszczenia oraz będą praktycznie niewidoczne.

Zwróć uwagę, czy przed montażem zastosowano konsole wzmacniające w skrzynce rolety

Konsole wzmacniające są to stalowe wsporniki, które usztywniają konstrukcję oraz eliminują ewentualną możliwość uginania się skrzynki, zwłaszcza przy bardzo szerokich oknach. Ich zastosowanie jest niezwykle istotne, ponieważ dzięki nim skrzynki rolet nakładanych na ramę okna są sztywniejsze, przez co minimalizuje się ryzyko powstania pęknięć i ubytku tynku na powierzchni, w której znajduje się obudowa osłony.

Dodatkowo, podczas zabudowy skrzynki rolety pracownik firmy tynkującej powinien wykonać tzw. „zbrojenie” tynku, a więc zatopienie w nim siatki zbrojącej z włókna szklanego. Taka siatka wzmacnia tynk wewnętrzny i zapobiega powstawaniu rys na ścianach oraz sufitach.

Zwróć uwagę, czy podczas łączenia skrzynki rolety naokiennej z ramą okna zastosowano taśmę rozprężną

Aby roleta naokienna zachowała swoje najlepsze parametry termoizolacyjne, bardzo istotne jest wykonanie jej montażu ze szczególną starannością. Duże znaczenie ma odpowiednie połączenie skrzynki osłony z ramą okna.

Miejsce styku skrzynki rolety z ramą okna jest narażone na przepuszczalność wiatru i zimnego powietrza do pomieszczeń. Aby zabezpieczyć to połączenie, należy zastosować taśmę rozprężną. Montuje się ją pod profilem adaptacyjnym, na górnej części ramy okna.

Obecność taśmy gwarantuje szczelność oraz izoluje miejsce połączenia skrzynki rolety z oknem, dzięki czemu osłona zachowa swoje najlepsze parametry termoizolacyjne, a zimne powietrze nie będzie przedostawać się do pomieszczenia.

Zwróć uwagę, czy podczas mocowania rolety nakładanej na okno do nadproża zastosowano kotwy montażowe

Osadzanie rolety naokiennej we wnęce okiennej ma szczególne znaczenie. Niepoprawnie wykonany montaż spowoduje, że podczas zamykania okna lub silnego wiatru będzie ono się trzęsło i pochylało do przodu oraz do tyłu. W rezultacie pomieszczenie będzie się szybko wychładzać, a także może to doprowadzić do pękania tynku. Dlatego ważnym elementem rolet zewnętrznych naokiennych są kotwy montażowe oraz konsole wzmacniające.

Kotwy montażowe znajdują się na górze skrzynki i są odpowiedzialne za jej przymocowanie do nadproża. Wytrzymała i jednocześnie elastyczna konstrukcja ułatwia dopasowanie kotwy do kształtu nadproża.
Konsole wzmacniające znajdują się wewnątrz skrzynki rolety. Są odpowiedzialne za przenoszenie obciążeń z ramy okna na nadproże. Zostały zaprojektowane w taki sposób, aby nie osłabiać konstrukcji skrzynki osłony, a jednocześnie zapewnić pełną stabilność połączenia rolety i okna we wnęce okiennej.

Sama decyzja o montażu rolet naokiennych to dopiero początek. Wybór odpowiednich komponentów osłony oraz prawidłowy montaż będą miały wpływ na jakość zastosowanego rozwiązania. Instalacja rolet zewnętrznych to inwestycja na lata. Przytoczone uwagi pomogą wszystkim inwestorom, zwłaszcza tym bez wiedzy technicznej oraz budowlanej, wykonać to przedsięwzięcie bez błędów, co zapewni zwrot inwestycji w postaci niższych rachunków i wyższego komfortu mieszkania.
 

Podziel się tym artykułem

Powiązane artykuły: