Czy rolety zewnętrzne zatrzymują ciepło w pomieszczeniu?

W przeszłości rolety zewnętrzne były uważane za synonim bezpieczeństwa, dlatego najczęściej wykorzystywano je w budynkach użyteczności publicznej i sklepach, jako element zabezpieczenia przed włamaniem oraz kradzieżą. Obecnie osłony stały się również jednym z niezbędnych elementów wyposażenia domów jedno- i wielorodzinnych ze względu na swoje właściwości termiczne oraz akustyczne. Dlaczego więc warto zamontować rolety na okna? Czy osłony zatrzymują ciepło w okresie zimowym oraz czy chronią przed upałem w okresie letnim? Czy rolety zewnętrzne zamontowane na oknach to skuteczny sposób na obniżenie kosztów eksploatacyjnych budynku?

Czy rolety zewnętrzne zatrzymują ciepło w budynku?

Nieprawidłowo izolowany budynek generuje spore straty ciepła, a to właśnie stolarka okienna jest jednym z głównych elementów, przez który „ucieka” ciepło z domu. Skutecznym rozwiązaniem eliminującym to niepożądane zjawisko jest montaż rolet zewnętrznych. Wpływ na to ma kilka czynników.

Po pierwsze, skutecznym izolatorem cieplnym są profile rolety, zwane pancerzem. Profile do rolet zewnętrznych, wykonane z aluminium, wypełnione są pianką poliuretanową, która znana jest z doskonałych właściwości termoizolacyjnych.

Po drugie, całkowicie opuszczony pancerz rolety zewnętrznej tworzy tzw. „poduszkę powietrzną”, która wypełnia przestrzeń pomiędzy zewnętrzną stroną okna oraz wewnętrzną stroną opuszczonej rolety. Znajdujące się tam powietrze jest świetnym izolatorem, który zwiększa opór cieplny i skutecznie zatrzymuje wymianę powietrza wewnątrz budynku.

Czy rolety zewnętrzne chronią przed upałem?

Tradycyjne zasłony materiałowe spełniają wiele funkcji, np. chronią przed spojrzeniami przechodniów, ale nie przyczyniają się do utrzymaniu komfortowej temperatury w pomieszczeniach. Rolety zewnętrzne to świetny izolator termiczny, który chroni nie tylko przed wiatrem i mrozem, ale także przed promieniami słonecznymi oraz upałem.

Rolety zewnętrzne, jak sama nazwa wskazuje, montowane są na zewnątrz domu, dzięki czemu zatrzymują i odbijają promienie słoneczne przed szybą okna. Opuszczony pancerz osłony skutecznie zaciemnia pomieszczenie oraz obniża temperaturę wewnątrz budynku o kilka stopni, zapewniając przyjemny chłód wszystkim domownikom.

Czy montaż rolet zewnętrznych to skuteczny sposób na dodatkową oszczędność?

Wyższy komfort cieplny, wynikający z montażu rolet zewnętrznych, przekłada się na oszczędności zarówno w sezonie grzewczym, jak i podczas upalnych, letnich dni.

Zimą, dzięki zatrzymaniu ciepła w budynku, osłony zewnętrzne pomagają obniżyć wydatki związane z ogrzewaniem obiektu.
Latem, rolety zewnętrzne zapewniają przyjemny chłód wewnątrz domu, dzięki czemu nie musisz nadmiernie eksploatować klimatyzacji lub innych urządzeń chłodzących „zżerających” prąd.

Montaż rolet zewnętrznych należy traktować jako inwestycję, która w ciągu kolejnych lat użytkowania budynku zwróci się w postaci obniżonych rachunków za ogrzewanie i prąd.

Jaki rodzaj rolet zewnętrznych lepiej chroni przed mrozem i ciepłem?

Efekt dobrej izolacji cieplnej zagwarantuje zarówno system nadstawny, jak i podtynkowy.

Rolety zewnętrzne nadstawne w systemie CleverBox – nakładane na ramę okna – wyróżniają się jednymi z najlepszych parametrów termoizolacyjnych na rynku [Usb = 0,61 – 0,8 W/(m2K)]. Skrzynka rolety może zostać całkowicie zabudowana i ocieplona, co zmniejsza ryzyko powstania mostków termicznych. Dodatkowo, dostępne różne rodzaje ocieplenia wewnętrznego pozwalają na jej optymalne dopasowanie do warunków klimatycznych, chroniąc przed przedostawaniem się mroźnego/gorącego powietrza do pomieszczeń przez skrzynkę rolety.

Rolety zewnętrzne podtynkowe w systemie QuadBox – montowane przed oknem – zapewniają dobrą izolację termiczną, ponieważ nie ingerują w konstrukcję okna i ściany, dzięki czemu nie naruszają bilansu energetycznego budynku. Dodatkowo, całkowicie zabudowana skrzynka rolety jest ocieplona, co zmniejsza ryzyko powstania mostków termicznych.

Nadal zastanawiasz się, czy montaż rolet zewnętrzy jest dobrym pomysłem? Czy okaże się opłacalną inwestycją? Odpowiadamy: zdecydowanie tak!
Przymierzając się do montażu rolet zewnętrznych, miej na uwadze fakt, że jest to jedno rozwiązanie na wiele problemów. Osłony nie tylko zatrzymują ciepło, ale dodatkowo chronią przed upałem, hałasem, zwiększają poczucie prywatności, a także, podobnie jak rolety antywłamaniowe, utrudniają dostanie się do budynku włamywaczom.
Pamiętaj jednak, że najlepsze efekty zapewnią wysokiej jakości produkty oraz ich odpowiedni montaż. Zagwarantuje to, że Twoje pomieszczenia będą dobrze izolowane, a koszt inwestycji zwróci się w postaci obniżonych rachunków.
 

Podziel się tym artykułem

Powiązane artykuły: