Sterowanie roletami zewnętrznymi – rodzaje i cechy
Zdecydowałeś się na montaż rolet zewnętrznych. Oprócz wyboru rodzaju rolet oraz kolorystyki musisz podjąć decyzję, w jaki sposób będziesz nimi sterować. Od tego wyboru zależy wygoda i komfort ich codziennego użytkowania. Na rynku dostępne są dwa rodzaje napędów – manualny i elektryczny. Jakie są cechy charakterystyczne poszczególnych rodzajów sterowania? Jak sposób sterowania osłonami wpływa na ich koszt i możliwości obsługi?
Manualne sterowanie roletami zewnętrznymi
Ręczne sterowanie roletami zewnętrznymi może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy z nich stosowany jest jednak niemal wyłącznie w przypadku osłon montowanych na głównych wejściach do lokali usługowych. Opuszczanie i podnoszenie rolet w tym przypadku wykonuje się z zewnątrz, za pośrednictwem uchwytu.
Drugi rodzaj sterowania roletami zewnętrznymi, wykorzystywany w obiektach prywatnych, umożliwia regulację osłon poprzez podciąganie taśmy, linki, sznurka lub użycie zwijarki z korbą, które umieszczone są wewnątrz budynku.
Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest niski koszt i prostota konstrukcji. Sterowanie manualne roletami zewnętrznymi nie jest uzależnione od ewentualnych awarii zasilania, które mogą dotknąć nowocześniejsze odpowiedniki. Ten sposób obsługi jest coraz mniej popularny ze względu na estetykę elementów sterujących, która może nie pasować do niektórych wystrojów wnętrza oraz niski poziom komfortu użytkowania, wymagający od domowników wysiłku i znacznego nakładu czasu, zwłaszcza gdy mamy zamontowaną większą ilość rolet w pomieszczeniu i budynku.
Elektryczne sterowanie roletami zewnętrznymi
Podobnie jak w przypadku osłon sterowanych manualnie, rolety zewnętrzne elektryczne mogą być obsługiwane na różne sposoby, m.in. za pośrednictwem przełącznika montowanego na ścianie w pobliżu okna lub zdalnie, przy użyciu pilota. W obu przypadkach integralnym elementem jest silnik elektryczny znajdujący się w wale osłony, którego zadaniem jest rozwijanie i zwijanie pancerza. Rolety mogą być obsługiwane pojedynczo lub łączone w zespoły, umożliwiając sterowanie wszystkimi osłonami w pomieszczeniu jednocześnie.
Decyzja o zastosowaniu rolet zewnętrznych elektrycznych powinna zostać podjęta na etapie planowania budowy, ponieważ wymaga doprowadzenia zasilania elektrycznego do silnika. Ten rodzaj sterowania osłonami jest trudniejszy w montażu i nieco droższy od wersji manualnej, ale rekompensuje to wygodą obsługi, a w zależności od stopnia zaawansowania systemu umożliwia czasowe programowanie pracy czy podłączenie elektrycznie sterowanych rolet zewnętrznych do alarmu.
Sterowanie roletami zewnętrznymi w inteligentnych domach
Osoby, które oczekują jeszcze większego komfortu obsługi oraz automatyzacji mogą podłączyć rolety okienne zewnętrzne do systemu inteligentnego domu. Takie podłączenie daje szereg nowoczesnych rozwiązań, m.in. umożliwia sterowanie roletami poprzez smartfon, tablet czy laptop za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub przeglądarki internetowej, będąc w domu, ale również poza nim. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest opcja czasowego programowania pracy oraz grupowania poszczególnych osłon.
Rolety zewnętrzne elektryczne mogą być wyposażone również w:
- czujniki pogodowe samodzielnie regulujące osłoną w zależności od wiatru, deszczu czy nasłonecznienia,
- symulator obecności domowników podczas wyjazdu, który odstrasza potencjalnych włamywaczy,
- system samouczenia się, zapamiętujący codzienne zachowania użytkownika i odtwarzający automatycznie harmonogram dnia.
Jaki rodzaj sterowania roletami zewnętrznymi wybrać?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybierając rodzaj sterowania roletami zewnętrznymi, należy uwzględnić kilka czynników, t.j. liczbę osłon w pomieszczeniu oraz całym budynku, budżet, którym dysponujemy oraz późniejszy komfort użytkowania.
Każdy rodzaj sterowania osłonami zewnętrznymi ma swoje zalety i wady.
System ręczny jest łatwy w montażu i utrzymaniu, a także najtańszy ze wszystkich możliwych opcji. Umożliwia łatwe dostosowanie stopnia opuszczenia rolet, jednak wymaga indywidualnej regulacji dla każdego okna, przez co ręczne sterowanie roletami zewnętrznymi może być mniej wygodne i czasochłonne przy większej liczbie osłon.
Rolety zewnętrzne elektryczne umożliwiają sterowanie jedną lub większą liczbą osłon jednocześnie za pomocą przełącznika ściennego lub pilota, a połączone z siecią wi-fi umożliwiają sterowanie smartfonem, tabletem lub laptopem zarówno z domu, jak i poza nim, zapewniając pełną kontrolę z każdego miejsca na świecie. Są droższe i trudniejsze w montażu, ale rekompensują to komfortem, wygodą i szybkością obsługi.
Wróć na Strefę wiedzy