Białe rolety zewnętrzne nadstawne w budynku z białą fasadą. Koszt montażu rolety zależy od rodzaju zastosowanego systemu oraz wybranego koloru. Cena rolet zewnętrznych będzie niższa, gdy wybierzemy jeden z podstawowych i popularnych kolorów, np. biały, srebrny, brązowy. Inne kolory, w szczególności drewnopochodne, mogą być droższe i dodatkowo płatne, przez co koszt rolet zewnętrznych wzrośnie. Cena montażu jest najczęściej wliczona w cenę rolet.

Ile kosztują rolety zewnętrzne? Co wpływa na ich cenę?

Coraz wyższe standardy energetyczne – zwłaszcza dla nowo powstających budynków – oraz rosnące koszty ich eksploatacji sprawiają, że z roku na rok wzrasta zainteresowanie roletami zewnętrznymi. I nie ma co się dziwić – ich doskonałe właściwości termoizolacyjne idealnie wpisują się w trendy współczesnego budownictwa energooszczędnego. Zatem, ile kosztują rolety zewnętrzne? Co wpływa na ich cenę? Czy montaż rolet zewnętrznych w Twoim domu się opłaci?

Ile kosztują rolety zewnętrzne?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ceny rolet zewnętrznych potrafią być bardzo zróżnicowane, a zmiennych mających wpływ na ich wysokość jest bardzo dużo. Sprawdźmy zatem, co ma największy wpływ na koszt rolet zewnętrznych.

Jak rodzaj oraz materiał wykonania wpływa na cenę rolet zewnętrznych?

Pierwszym czynnikiem wpływającym na cenę rolet jest wybrany system osłon zewnętrznych. Obecnie na rynku najpopularniejsze są trzy rodzaje rolet: nadstawne, podtynkowe oraz natynkowe. Każdy z nich może charakteryzować się innym materiałem wykorzystywanym w procesie produkcji, a także różnymi wariantami montażu.

Skrzynka rolety nadstawnej wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa i montowana jest na ramie okna.
Kaseta rolety podtynkowej występująca w dwóch wariantach – wykonana w całości z aluminium lub w połączeniu aluminiowej skrzynki z pokrywą rewizyjną wykonaną z wysokiej jakości PVC – montowana jest przed oknem i pozostaje ukryta pod elewacją budynku.
Skrzynka rolety natynkowej wykonana jest z aluminium i montowana jest na elewacji lub we wnęce okiennej.

Pozostałe komponenty osłon, t.j. prowadnice czy pancerz, mogą być wykonane z wysokiej jakości tworzywa lub aluminium – to również przekłada się na cenę rolet zewnętrznych.

Jak wymiary rolet zewnętrznych wpływają na ich koszt?

Duży wpływ na cenę rolet zewnętrznych mają ich wymiary. Zasada jest tutaj prosta – im większa osłona, tym wyższa cena, ponieważ niezbędne jest zastosowanie większej ilości materiału oraz dodatkowych wzmocnień.

Ile kosztują rolety zewnętrzne elektryczne?

Cena rolet zewnętrznych uzależniona jest także od zastosowanego napędu osłony – obecnie producenci oferują napęd manualny lub elektryczny.
Rolety zewnętrzne elektryczne są nieco droższe od tych sterowanych ręcznie, ale cechują się większą wygodą użytkowania. Dodatkowo, napęd elektryczny może być podłączony do systemu inteligentnego domu, a także może posiadać opcjonalne wyposażenie, t.j. czujniki pogodowe czy symulator obecności domowników, które podniosą cenę końcową osłony. W cenę rolet zewnętrzny należy wliczyć również koszty związane z zakupem mechanizmu sterowania, np. panelu sterującego.

Sterowanie roletami zewnętrznymi elektrycznymi za pomocą pilota

Ile kosztują rolety zewnętrzne z moskitierą?

Warto wspomnieć o dodatkowych elementach wyposażenia rolety zewnętrznej. Ciekawym rozwiązaniem, które coraz częściej znajduje uznanie wśród klientów, jest zastosowanie rolety zewnętrznej ze zintegrowaną rolowaną moskitierą. Siatka moskitiery umożliwia otwieranie okien bez obawy, że insekty dostaną się do domu. To wygodne rozwiązanie skutecznie zabezpieczy dom, ale również wpłynie na cenę rolety zewnętrznej.

Czy wybór koloru elementów ma znaczenie podczas wyceny rolet zewnętrznych?

Koszt rolet zewnętrznych uzależniony jest również od kolorystyki widocznych elementów. Komponenty wykonane z tworzywa poddawane są okleinowaniu folią dekoracyjną, a elementy aluminiowe lakierowaniu proszkowemu lub okleinowaniu. Decydując się na jeden ze standardowych kolorów powinno obejść się bez dodatkowej opłaty. Jeśli jednak wybierzesz rolety o nietypowym kolorze, np. imitującym naturalną strukturę drewna, musisz liczyć się z wyższymi kosztami.

Jaki jest koszt montażu rolet zewnętrznych?

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę rolet zewnętrznych jest ich montaż. O ile większość rolet wewnętrznych jesteś w stanie zamontować samodzielnie, to w przypadku zewnętrznych odpowiedników warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów. Odpowiednio zamontowane osłony będą nie tylko chroniły przed promieniami słonecznymi, ale również podniosą standard energetyczny budynku. Dlatego, wycena rolet zewnętrznych powinna uwzględniać cenę skonfigurowanych osłon oraz koszt montażu wykonany przez wykwalifikowanych pracowników firmy monterskiej. Prace montażowe mogą wymagać wykorzystania specjalistycznego sprzętu, np. rusztowania lub podnośnika koszowego, co również przełoży się na wyższą cenę usługi montażu rolet zewnętrznych.

Czy opłaca się montować rolety zewnętrzne?

Zdecydowanie tak! Montaż rolet okiennych zewnętrznych to inwestycja na lata, a nawet na całe życie. Osłony zewnętrzne są droższe od swoich wewnętrznych odpowiedników, ale ich funkcjonalność oraz zalety sprawiają, że są praktycznie bezkonkurencyjne. Zasłonięta kurtyna przed szybą okna skutecznie wspomaga utrzymanie przyjemnej temperatury latem w pomieszczeniu, a zimą tworzy tzw. „poduszkę powietrzną”, która poprawia izolacyjność okien zmniejszając straty ciepła budynku. Wiąże się to z obniżeniem kosztów związanych z działaniem klimatyzatorów, a w chłodniejsze dni, z ogrzewaniem domu. Dodatkowo, rolety zewnętrzne stanowią barierę dla włamywaczy, dają możliwość kontrolowania natężenia światła oraz pomagają zmniejszyć odgłosy dochodzące z zewnątrz.

Montaż osłon zewnętrznych to skuteczny sposób na zapewnienie wysokiego komfortu przebywania w budynku, dlatego warto uwzględnić ich zakup już na etapie projektowania domu.
 

Podziel się tym artykułem

Powiązane artykuły: