Kiedy, jak i czym konserwować osłony zewnętrzne?
Osłony zewnętrzne zapewniają ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń latem i wychładzaniem zimą. Pomagają uniknąć ciekawskich spojrzeń z zewnątrz oraz – w przypadku rolet – chronić dom przed włamaniem. Mają też duży wpływ na estetykę budynku. W miarę upływu czasu rolety i żaluzje zewnętrzne mogą ulec zabrudzeniu przez osadzający się kurz i pył. Aby nie dopuścić do uszkodzeń i zarysowań powierzchni lakieru, należy je systematycznie czyścić. Na co zwrócić uwagę podczas ich konserwacji? Jak często powinno się ją przeprowadzać i jakimi środkami?
Dlaczego czyszczenie rolet i żaluzji zewnętrznych jest tak istotne?
W odróżnieniu od wewnętrznych odpowiedników osłony zewnętrzne są bardziej narażone na czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz i wiatr. Skutkuje to ich łatwiejszym zabrudzeniem oraz zwiększonym ryzykiem drobnych uszkodzeń. Rolety i żaluzje zewnętrzne mają większy wpływ na wygląd całego budynku. By były w stanie niezawodnie pracować i przez długi czas cieszyły oko, niezwykle istotne jest więc regularne przeprowadzanie ich konserwacji.
Rolety zewnętrzne, żaluzje fasadowe czy rolety screen różnią się nieco konstrukcją, co ma wpływ zarówno na pełnione przez nie funkcje, jak i sposób dbania o ich kondycję. Podstawowe zalecenia są we wszystkich przypadkach bardzo zbliżone. Warto pamiętać, by czyszczenia nie ograniczać do pancerza rolety czy lamel żaluzji, ale zwrócić uwagę również na prowadnice i inne elementy konstrukcji.
Kiedy przeprowadzać konserwację osłon zewnętrznych?
Podstawowa konserwacja rolet i żaluzji zewnętrznych powinna być wykonywana regularnie w interwałach wynoszących od roku do trzech lat. Oczywiście w przypadku miejsc bardziej narażających je na zabrudzenie, na przykład w pobliżu ruchliwych dróg, warto dokonywać czyszczenia i przeglądu częściej. W przypadku zauważenia problemów z prawidłowym działaniem osłony, nie zwlekaj z zaplanowaną konserwacją.
Jedną z podstawowych zasad przy czyszczeniu rolet i żaluzji jest unikanie ujemnych temperatur. Mycie osłon powoduje nawilżenie elementów konstrukcyjnych, co zimą może skutkować zamarznięciem wody, która doprowadzi do kosztownej w usunięciu awarii. Z tego względu konserwację najlepiej przeprowadzać w sezonie wiosenno-letnim, a przynajmniej gdy jest pewność, że po umyciu temperatura na zewnątrz nie spadnie poniżej zera.
Jak wyczyścić rolety i żaluzje fasadowe oraz jakich środków użyć?
Działania konserwujące należy rozpocząć od całkowitego opuszczenia pancerza rolety, lameli żaluzji lub tkaniny rolety screen. Jeśli osłony zewnętrzne wyposażone są w napęd elektryczny, należy odłączyć je od źródła zasilania. W ten sposób przygotujesz się do bezpiecznego i dokładnego czyszczenia.
Mycie rolet zewnętrznych należy rozpocząć od opłukania je wodą z piasku i kurzu, unikając zbyt silnego strumienia. Samo czyszczenie najlepiej wykonać miękką, wilgotną szczotką lub szmatką, co pozwoli uniknąć zarysowania powierzchni. Do mycia warto wykorzystać dużą ilość wody z łagodnym detergentem, np. płynem do mycia naczyń. Można w ten sposób umyć też paski, linki oraz prowadnice. Nie ma przeciwwskazań do czyszczenia rolet przy pomocy myjki ciśnieniowej, ważne, aby podczas opłukiwania maksymalnie zmniejszyć ciśnienie strumienia wody.
W jaki sposób czyścić żaluzje fasadowe? Zacznij od zamknięcia lameli w jedną stronę i ich wyczyszczenia, następnie powtórz czynności z lamelami odwróconymi w drugą stronę. Staraj się unikać płukania dużą ilością wody. Może to skutkować smugami na lamelach oraz szybach okien. Pod żadnym pozorem nie używaj preparatów na bazie rozcieńczalnika i rozpuszczalnika! Czyszczenie żaluzji wykonaj miękką, lekko zwilżoną szczotką lub szmatką oraz łagodnym detergentem, np. płynem do mycia naczyń. Pod koniec czyszczenia przetrzyj lamele suchą szmatką i poczekaj do pełnego wyschnięcia.
W przypadku rolet screen przed czyszczeniem należy usunąć kurz za pomocą odkurzacza z miękką szczotkową nasadką i spłukać czystą wodą. Materiał jest odporny na zniszczenia oraz warunki atmosferyczne, dlatego możliwe jest czyszczenie przy użyciu miękkiej szczotki lub szmatki oraz neutralnych detergentów, np. płynu do mycia naczyń. Po wykonaniu wszystkich czynności należy dokładnie osuszyć tkaninę.
Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas czyszczenia rolet i żaluzji zewnętrznych?
Nieco uwagi warto poświęcić uszczelkom wewnątrz prowadnicy rolety lub żaluzji fasadowej. Dokładne oczyszczenie z piasku i kurzu przedłuży ich żywotność oraz zapewni płynne poruszanie się osłony. Czyszczenie można wykonać za pomocą sprężonego powietrza, natomiast w przypadku uszczelek gumowych warto dodatkowo nasmarować je środkiem konserwującym, aby zapobiec przymarzania zimą. Pamiętaj, że uszczelki powinno się czyścić przynajmniej raz do roku.
Po zakończonym myciu rolet i żaluzji pamiętaj o dokładnym osuszeniu osłon. Nigdy nie zwijaj mokrego pancerza, lameli i tkaniny, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia silnika oraz pojawienia się nieestetycznych zacieków. Po zakończonym myciu warto wszystkie elementy wytrzeć suchą, czystą szmatką. Podczas konserwacji osłon zewnętrznych warto zwrócić uwagę na skrzynkę, do której zwijany jest pancerz, lamele i tkanina. Gromadzący się w nich brud najlepiej usunąć za pomocą sprężonego powietrza.
Konserwacja rolet, żaluzji i screenów nie musi być bardzo trudnym zadaniem, choć jej dokładne wykonanie może być czasochłonne. Jest ono jednak niezbędne dla zapewnienia ich poprawnego, niezwodnego działania oraz estetyki. Czynności te można także zlecić specjalistom, którzy zadbają nie tylko o estetyczny wygląd, ale również dokonają przeglądu stanu technicznego mechanizmów.
Wróć na Strefę wiedzy