Dom typu bliźniak piętrowy, z zamontowanymi żaluzjami fasadowymi na parterze oraz roletami zewnętrznymi na piętrze budynku. Pancerz rolety, prowadnice oraz lamele żaluzji fasadowych przygotowane zostały w kolorze winchester. Doskonale wpasowują się w kolorystykę fasady budynku. Montaż zarówno rolet zewnętrznych, jak i nowoczesnych żaluzji zewnętrznych w jednym domu, na różnych oknach, to doskonały sposób, gdy zastanawiasz się co wybrać.

Rolety czy żaluzje zewnętrzne – co wybrać?

Rolety i żaluzje zewnętrzne stają się nieodłącznym elementem wyposażenia każdego budynku. Dzięki nim można skutecznie regulować ilością promieni słonecznych przenikających do wnętrza oraz zachować optymalną temperaturę w pomieszczeniach niezależnie od pory roku. Jakie są zalety wspomnianych systemów osłon okiennych? Które osłony wybrać – rolety czy żaluzje zewnętrzne?

Zarówno rolety zewnętrzne, jak i żaluzje fasadowe mają chronić przed promieniami słonecznymi, nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń oraz utratą ciepła z budynku. Dodatkowo, są funkcjonalną ozdobą oraz świetnym sposobem na zachowanie prywatności i odizolowanie się od świata zewnętrznego.
Pozostaje jednak kwestia wyboru – zdecydować się na montaż rolet zewnętrznych czy żaluzji fasadowych? Aby podjąć właściwą decyzję, warto zwrócić uwagę na możliwości techniczne oraz różnice pomiędzy systemami, aby dopasować produkt do własnych potrzeb.

Cechy i zalety rolet zewnętrznych

Cechą charakterystyczną rolet zewnętrznych jest pancerz. Pancerz rolety to połączone ze sobą profile, wykonane z wysokiej jakości tworzywa lub aluminium, wypełnione materiałem izolacyjnym. Kurtyna umieszczona jest na zewnątrz budynku, przed szybą okna, dlatego całkowicie opuszczona tworzy szczelną barierę dla promieni słonecznych.

Rolety zewnętrzne wyróżniają się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi. Zimą ograniczają utratę ciepła przez okna, a latem chronią przed nagrzewaniem się pomieszczeń, zapewniając przyjemną temperaturę w budynku. W rezultacie rolety zewnętrzne pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu w okresie zimowym oraz obniżyć koszty związane z działaniem klimatyzacji w okresie letnim.

Dodatkowo, rolety lepiej tłumią hałasy pochodzące z zewnątrz. Jest to szczególnie istotny aspekt w przypadku budynków znajdujących się przy ruchliwych ulicach oraz dla mieszkańców dużych miast. Rolety zewnętrzne chronią stolarkę okienną, zabezpieczając ją przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych oraz przedłużają jej żywotność.

Rolety zewnętrzne przeznaczone są do montażu zarówno w nowo powstających budynkach, jak i w już istniejących. W zależności od wybranego systemu skrzynka rolety zewnętrznej może być nakładana na ramę okna (system nadstawny), montowana przed oknem, na prowadnicach mocowanych do ramy okna (system podtynkowy) lub montowana na elewacji budynku (system natynkowy).

Cechy i zalety żaluzji fasadowych

Nowoczesne żaluzje zewnętrzne to osłony wykonane z aluminium, składające się z profilowanych listew zwanych lamelami. Cechą charakterystyczną żaluzji jest możliwość nie tylko opuszczania i podnoszenia osłony, ale także regulowania kątem nachylenia lameli. W ten sposób żaluzje fasadowe pozwalają przejąć pełną kontrolę nad światłem i swobodnie regulować przenikaniem promieni słonecznych do pomieszczeń.

Lamele żaluzji zewnętrznych odbijają nawet 95% promieni słonecznych, skutecznie zapobiegając przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. Opuszczone i domknięte żaluzje obniżają koszty związane z działaniem klimatyzacji lub innych urządzeń chłodzących oraz zapewniają utrzymanie przyjemnej temperatury w budynku.

Ponadto, żaluzje fasadowe to nie tylko ochrona przed promieniami słonecznymi, ale również przed wzrokiem niepożądanych osób, bez konieczności całkowitego zaciemnienia pomieszczeń. Lamele ustawione pod odpowiednim kątem nachylenia chronią przed spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów, zapewniając prywatność i odcięcie się od świata zewnętrznego.

Żaluzje zewnętrzne przeznaczone są przede wszystkim do montażu w nowo powstających budynkach. Ich zastosowanie powinno zostać uwzględnione na etapie projektowania lub adaptacji budynku. W zależności od wybranego systemu, skrzynka żaluzji fasadowych nakładana jest na ramę okna (system nadstawny) lub montowana przed oknem (system podtynkowy).

Rolety czy żaluzje zewnętrzne – co sprawdzi się lepiej?

Rolety czy żaluzje fasadowe? To jeden z dylematów osób planujących montaż osłon okiennych. Niestety, na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oba systemy osłon zewnętrznych spełniają podobne funkcje, a wybór w dużej mierze zależy od możliwości technicznych, budżetu oraz od Twoich indywidualnych potrzeb.

Rolety zewnętrzne to doskonały wybór, gdy zależy Ci na oszczędności oraz skutecznej ochronie przed zimnem. Znacznie poprawiają izolację termiczną okien w okresie zimowym, ograniczają wydatki na energię grzewczą oraz zmniejszają odgłosy dochodzące z zewnątrz nawet o kilkanaście decybeli.

Na żaluzje zewnętrzne warto zdecydować się, gdy zależy Ci na nowoczesnym wyglądzie budynku i funkcjonalności. Lamele żaluzji mogą być regulowane pod różnym kątem, dzięki czemu skutecznie odbijają promienie słoneczne nawet do 95%. W ten sposób ciepło pozostaje poza budynkiem, zapobiegając przegrzewaniu się pomieszczeń, jednocześnie obniżając koszty związane z działaniem urządzeń chłodzących.

Niezależnie od dokonanego wyboru osłony okienne to bardzo praktyczne rozwiązanie. Nie tylko podkreślą charakter Twojego budynku, ale przede wszystkim zapewnią komfort wszystkim domownikom.
 

Podziel się tym artykułem

Powiązane artykuły: