Ośnieżony dom z zamarzniętymi roletami zewnętrznymi. Śnieg i mróz mogą skutecznie blokować pracę rolet zewnętrznych. Zamarznięte rolety należy oczyścić ze śniegu i lodu. Przymarznięte rolety zewnętrzne można spróbować odmrozić poprzez nadmuch ciepłego powietrza. Innym sposobem możliwe jest podnoszenie, a następnie opuszczanie rolety w celu wprowadzenia jej w drgania co przyspieszy całkowite odmarznięcie rolety. Odmrażanie osłon najlepiej przeprowadzić z zewnątrz budynku. Jeśli jest to niemożliwe na wyższych kondygnacjach budynku można przeprowadzić odmrażanie rolet zewnętrznych wewnątrz pomieszczenia.

Zamarznięte rolety zewnętrzne – co zrobić?

Coraz częściej decydujemy się na montaż rolet zewnętrznych w naszych domach, mieszkaniach czy firmach. Dają nam przyjemny cień, prywatność oraz poczucie bezpieczeństwa. Jednak największą zaletą posiadania rolet jest izolacja termiczna, która latem zapobiega nadmiernemu nagrzaniu się pomieszczeń, a zimą zmniejsza ich zapotrzebowanie na energię obniżając koszty ogrzewania.

Pamiętajmy, że o rolety zewnętrzne – tak jak o inne rzeczy – musimy dbać, aby posłużyły nam przez długie lata. W szczególności zadbajmy o nie zimą, kiedy warunki atmosferyczne są trudne ze względu na śnieg, marznący deszcz oraz ujemne temperatury, które mogą skutkować przymarznięciem rolety (np. do parapetu).

Przymarznięte rolety zewnętrzne – jak postępować?

Najważniejszą zasadą przy przymarzniętych roletach jest „nic na siłę”. Nie „siłujemy się” z mechanizmem. Jeśli czujemy opór podczas otwierania czy zamykania rolet, zatrzymajmy się na chwilę i spróbujmy innych rozwiązań.

W takim przypadku, na początku usuńmy nadmiar śniegu i lodu z rolet oraz parapetów czy podłoży z którymi stykają się rolety. Jeśli mamy możliwość to spróbujmy, za pomocą  nadmuchu ciepłego powietrza, rozpuścić pozostałości śniegu i lodu. Następnie dobrze osuszmy powierzchnię, zarówno rolety jak i elementów łączących tj. podłoża, parapetu.

Inną możliwością jest delikatne podnoszenie, a następnie opuszczanie w celu wprowadzenia rolety w drgania – jest szansa, że w ten sposób przyśpieszymy całkowite odmarznięcie rolet.

Rolety zewnętrzne zimą – jak unikać przymarzania?

Niestety nie mamy wpływu na panujące warunki atmosferyczne tj. opady deszczu, śniegu czy zmienności temperatur na dworze. Możemy jednak zminimalizować ryzyko przymarznięcia naszych rolet zewnętrznych.

Starajmy się regularnie usuwać nadmiar śniegu i lodu z rolet oraz parapetów. Ważne abyśmy nie opuszczali rolet w śnieg, ponieważ zwiększa to ryzyko przywarcia rolety do podłoża. Dodatkowo możemy nasmarować połączenie pancerza i parapetu wazeliną techniczną lub innym preparatem, który nie zawiera w sobie wody.

Zadbajmy również, aby nasze rolety nie były mokre. Nie myjmy okien na mokro, kiedy temperatura na dworze pokazuje ujemne wartości. Starajmy się również nie otwierać okien przy opuszczonych roletach, aby uniknąć osadzania się pary i skraplania wody.

Obecnie na rynku dostępne są również napędy roletowe wyposażone w funkcję detekcji, która wykrywa opór podczas uruchamiania mechanizmu i zatrzymuje silnik, zabezpieczając roletę przed uszkodzeniem.
 

Podziel się tym artykułem

Powiązane artykuły: